Štatistiky Kompletné dáta o obci

Maršová - Rašov: počet obyvateľov 2026 (k 1. 1.), vek a mzda

Obec · Okres Bytča · Žilinský kraj · kód SK0311517798

‹ Profil

Ďalšie sekcie

Obec Maršová - Rašov mala k 31. 12. 2025 (stav k 1. 1. 2026) 1 057 obyvateľov s trvalým pobytom (Štatistický úrad SR, DATAcube, zber 16. 9. 2026).

Voľby 2026 Maršová - Rašov: výsledky a kandidáti ›Plat starostu a poslanca Maršová - Rašov 2026: od 3 564 € ›Obce okresu Bytča ›

Kalendár povinností obce na rok 2026: zákonné termíny po mesiacoch a čo z toho vidno splnené v registroch.

Počet obyvateľov
1 057osôb
rok 2025
▼ 0,8 % oproti roku 2024
Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube · zber 16. 9. 2026
Priemerný vek
36,5roka
rok 2025
▲ 1,8 % oproti roku 2024
Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube · zber 16. 9. 2026
Index starnutia
54,4%
rok 2025
▲ 12,5 % oproti roku 2024
Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube · zber 16. 9. 2026
Hustota obyvateľstva
110,4os./km2
rok 2025
▼ 0,3 % oproti roku 2024
Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube · zber 16. 9. 2026
Uchádzači o zamestnanie
20osôb
rok 2025
▼ 25,9 % oproti roku 2024
Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube · zber 16. 9. 2026
Narodení
11osôb
rok 2025
▼ 38,9 % oproti roku 2024
Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube · zber 16. 9. 2026
Zomretí
8osôb
rok 2025
▲ 0,0 % oproti roku 2024
Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube · zber 16. 9. 2026
Podiel v poproduktívnom veku
12,2%
rok 2025
▲ 7,5 % oproti roku 2024
Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube · zber 16. 9. 2026
Priemerná mesačná mzda
1 697EUR
rok 2025
údaj za Okres Bytča
Mzdy ŠÚ SR na úroveň obce nezverejňuje. Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube · zber 10. 9. 2026

Obec Maršová - Rašov patrí do okresu Bytča (Žilinský kraj). K 31. 12. 2025 (stav k 1. 1. 2026) tu malo trvalý pobyt 1 057 obyvateľov, čo je 4. najmenší počet z 12 obcí okresu.

Za rok 2025 ubudlo 9 obyvateľov (−0,8 %), v celom okrese +0,2 % a na Slovensku −0,2 %. Oproti celému okresu je to o 1,1 percentuálneho bodu menej.

Za 10 rokov od 2015 sa počet obyvateľov zvýšil o 21,9 %, z 867 na 1 057.

V roku 2025 sa tu narodilo 11 detí a zomrelo 8 ľudí, prirodzený prírastok bol 3. Zvyšok zmeny tvorí najmä sťahovanie.

Priemerný vek obyvateľa je 36,5 roka, v okrese 41,0 a na Slovensku 42,6. Obyvatelia sú tu teda v priemere o 4,5 roka mladší než v okrese.

Mzdy za obce Štatistický úrad nezverejňuje. Priemerná mesačná mzda v okrese Bytča bola v roku 2025 1 697 €, pod priemerom Slovenska 1 864 € z tej istej štatistiky. Mzdy v okrese podrobne ›

Pri tomto počte obyvateľov je zákonné minimum platu starostu 3 564 € mesačne. Ako sa počíta ›

V komunálnych voľbách 24. 10. 2026 sa v obci volí 7 až 9 poslancov; presný počet v tomto rozpätí určilo zastupiteľstvo pred voľbami. Rozpätie dáva § 11 ods. 3 zákona 369/1990 Zb. pre obce s 1 001 až 3 000 obyvateľmi.

Zdroj: Štatistický úrad SR, stav k 31. 12. 2025 (k 1. 1. 2026), zber 16. 9. 2026. Text skladáme automaticky z čísel, pri novom zbere sa prepíše sám.

Maršová - Rašov v skratke

Zdroje: ŠÚ SR, RPO, register závierok, Centrálny register zmlúv, ITMS a rozpocet.sk. Podrobnosti so zdrojom pri každom čísle sú v sekciách.

Vývoj počtu obyvateľov

1996 2025 max 1 066
Hodnoty v tabuľke
Vývoj obyvateľov od 1996 do 2025
RokObyvateľov
20251 057
20241 066
20231 064
20221 056
20211 037
20201 020
2019989
2018949
2017927
2016895
2015867
2014858
2013831
2012829
2011826
2010815
2009810
2008801
2007786
2006780
2005781
2004780
2003773
2002759
2001783
2000765
1999752
1998751
1997749
1996752
Zdroj: ŠÚ SR, DATAcube, roky 1996 až 2025, zber 16. 9. 2026.

Komu obec platí

Zverejnených zmlúv
102
Objem zmlúv
689 223 €

Dodávatelia podľa odborov ›

Zdroj: Centrálny register zmlúv. Panel ich ukazuje súhrnne podľa odborov, bez mien.

Najväčšie firmy so sídlom v obci Maršová - Rašov

Poradie podľa tržieb z poslednej uloženej závierky, pri každej firme je jej rok. Bez podnikateľov fyzických osôb. Zdroj: Register účtovných závierok, sídlo podľa registra ŠÚ SR.

Firmy v obci Maršová - Rašov (37) ›Najväčšie firmy v okrese Bytča ›Adresár firiem okresu Bytča ›

Kde obec stojí v rebríčkoch

Porovnať s inou obcou › Všetky rebríčky › Články s číslami ›

Všetky dostupné údaje

Maršová - Rašov: posledná hodnota každého ukazovateľa ŠÚ SR
UkazovateľHodnotaJednotkaRok
Hustota obyvateľstva110,4os./km22025
Index starnutia54,4%2025
Kapitálové výdavky obce, čerpanie k mesiacu4 533EUR2026
Kapitálové výdavky obce, skutočnosť za rok66 352,5EUR2025
Kapitálové výdavky obce, upravený rozpočet4 533EUR2026
Kapitálové výdavky obce, upravený rozpočet za celý rok66 352,5EUR2025
Deti v materských školách39osôb2025
Materské školy1počet2025
Narodení11osôb2025
Počet obyvateľov k 31. 12.1 057osôb2025
Orná pôda1,69km22025
Podiel osôb v poproduktívnom veku12,2%2025
Podiel osôb v predproduktívnom veku22,4%2025
Priemerný vek obyvateľa36,5roka2025
Rozloha9,62km22025
Spotreba pitnej vody27tis. m32025
Evidovaní uchádzači o zamestnanie20osôb2025
Celková výmera územia9,62km22025
Zomretí8osôb2025

Časté otázky

Koľko obyvateľov má obec Maršová - Rašov?

K 31. 12. 2025 (stav k 1. 1. 2026) mala obec Maršová - Rašov 1 057 obyvateľov s trvalým pobytom, 1 021. najväčší počet z 2 926 obcí a mestských častí Slovenska. Zdroj: Štatistický úrad SR, zber 16. 9. 2026.

Rastie počet obyvateľov obce Maršová - Rašov?

Nie. Za rok 2025 sa zmenil z 1 066 na 1 057 obyvateľov (−0,8 %), za 10 rokov od 2015 z 867 na 1 057 (+21,9 %). Zdroj: ŠÚ SR, stav k 31. 12.

Koľko detí sa narodilo v roku 2025 v obci Maršová - Rašov?

11. Zomrelo 8 ľudí. Zdroj: ŠÚ SR, rok 2025.

Aký je priemerný vek obyvateľov obce Maršová - Rašov?

36,5 roka v roku 2025, priemer okresu je 41,0 a Slovenska 42,6 roka (priemer obcí vážený počtom obyvateľov). Zdroj: ŠÚ SR.

Aká je priemerná mzda v obci Maršová - Rašov?

ŠÚ SR mzdy za obce nezverejňuje, najbližší údaj je okres. V okrese Bytča bola priemerná mesačná mzda v roku 2025 1 697 € (zisťovanie o cene práce, pracovisková metóda).

Koľko poslancov sa volí v obci Maršová - Rašov v roku 2026?

7 až 9 poslancov. Presný počet v tomto rozpätí určilo zastupiteľstvo pred voľbami. Rozpätie dáva § 11 ods. 3 zákona 369/1990 Zb. pre obce s 1 001 až 3 000 obyvateľmi. Komunálne voľby sú 24. 10. 2026.

Aký je plat starostu obce Maršová - Rašov?

Zákon 253/1994 Z. z. určuje minimum 3 564 € mesačne (3. pásmo, 2,20 × priemerná mzda v hospodárstve 1 620 € za rok 2025). Zastupiteľstvo ho môže zvýšiť až o 60 %, teda najviac na 5 703 €. Skutočný plat určuje uznesenie zastupiteľstva.

Obce podobnej veľkosti v okrese Bytča

Všetkých 12 obcí okresu podľa veľkosti › Najväčšie obce v Žilinskom kraji › Najväčšie obce Slovenska › Firmy v okrese Bytča ›

Dáta: Štatistický úrad SR (licencia CC BY 4.0), Register právnických osôb ŠÚ SR (licencia CC BY 4.0) a Centrálny register zmlúv. Naše výpočty sú pod licenciou CC BY 4.0, pri použití uveďte Štatistiky.sk. Ako ich spracúvame, píšeme v metodike.

Štatistiky.skFilter firiemAdresár firiemZmeny vo firmáchManuálMetodikaKontaktPrevádzkovateľObchodné podmienkyReklamácie a sporyOchrana osobných údajovCookiesOdstúpiť od zmluvyportal@statistiky.skDatahorses, kybernetická bezpečnosť